VM16A5530000G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VM16A5530000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
TERM BLOCK PLUG 16POS STR 7.5MM
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Headers, Plugs and Sockets
Number of Levels :
1
Torque - Screw :
0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Contact Material :
Copper
Termination Style :
Screw - Pressure Clip
Voltage - UL :
300V
Pitch :
0.295 7.50mm
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Insulation Height :
0.587 14.91mm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Packaging :
Bulk
Color :
Green
Contact Mating Finish :
Tin
Number of Positions :
16
Plug Wire Entry :
180°
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current - UL :
20A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Housing Material :
Thermoplastic
Series :
VM
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Screw Size :
M2.5
Wire Strip Length :
6-7mm
Type :
Plug, Female Sockets
Wire Gauge or Range - mm² :
0.34-2.5mm2
Feature :
Mating Flange, Retention Latches (Non-Wire Side)
Wire Gauge or Range - AWG :
12-22 AWG
Datasheets
VM16A5530000G
Bulk 0.295 7.50mm Green 1 Levels Free Hanging (In-Line) Plug, Female Sockets VM Thermoplastic Tin Copper
VM16A5530000G Overview
VM16A5530000G Features
VM series
VM16A5530000G Applications
There are a lot of Amphenol Anytek
VM16A5530000G Terminal Blocks applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM
  • Würth Elektronik
    TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
    TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM