VM1605030000G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VM1605030000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
TERM BLOCK PLUG 16POS STR 7.62MM
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Headers, Plugs and Sockets
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Factory Lead Time :
10 Weeks
Number of Levels :
1
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Current - UL :
20A
Contact Material :
Copper
Plug Wire Entry :
180°
Packaging :
Bulk
Color :
Black
Voltage - UL :
300V
Housing Material :
Thermoplastic
Pitch :
0.300 7.62mm
Screw Size :
M2.5
Number of Positions :
16
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Series :
VM
Feature :
Mating Flange, Retention Latches (Non-Wire Side)
Termination Style :
Screw - Pressure Clip
Insulation Height :
0.587 14.91mm
Wire Gauge or Range - AWG :
12-22 AWG
Type :
Plug, Female Sockets
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Mating Finish :
Tin
Wire Strip Length :
8-9mm
Torque - Screw :
0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Datasheets
VM1605030000G
Bulk 0.300 7.62mm Black 1 Levels Free Hanging (In-Line) Plug, Female Sockets VM Thermoplastic Tin Copper
VM1605030000G Overview
VM1605030000G Features
VM series
VM1605030000G Applications
There are a lot of Amphenol Anytek
VM1605030000G Terminal Blocks applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM
  • Würth Elektronik
    TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
    TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM