VM1605530000G
Mfr.Part #
VM1605530000G
Description
TERM BLOCK PLUG 16POS STR 7.62MM
Pitch :
0.300 7.62mm
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Color :
Green
Torque - Screw :
0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Voltage - UL :
300V
Insulation Height :
0.587 14.91mm
Current - UL :
20A
Datasheets
VM1605530000G
Bulk 0.300 7.62mm Green 1 Levels Free Hanging (In-Line) Plug, Female Sockets VM Thermoplastic Tin Copper
VM1605530000G Overview
VM1605530000G Features
VM series
VM1605530000G Applications
There are a lot of Amphenol Anytek
VM1605530000G Terminal Blocks applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM
  • Würth Elektronik
    TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
    TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM