VM1675000000G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VM1675000000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
TERM BLOCK PLUG 16POS STR 5MM
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Headers, Plugs and Sockets
Series :
VM
Termination Style :
Screw - Pressure Clip
Contact Material :
Copper
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Current - UL :
20A
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Packaging :
Bulk
Screw Size :
M2.5
Color :
Black
Type :
Plug, Female Sockets
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Insulation Height :
0.591 15.00mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
Retention Latches (Non-Wire Side)
Number of Levels :
1
Wire Gauge or Range - AWG :
12-22 AWG
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pitch :
0.197 5.00mm
Plug Wire Entry :
180°
Wire Gauge or Range - mm² :
0.34-2.5mm2
Number of Positions :
16
Housing Material :
Thermoplastic
Contact Mating Finish :
Tin
Torque - Screw :
0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Factory Lead Time :
10 Weeks
Voltage - UL :
300V
Wire Strip Length :
8-9mm
Datasheets
VM1675000000G
Bulk 0.197 5.00mm Black 1 Levels Free Hanging (In-Line) Plug, Female Sockets VM Thermoplastic Tin Copper
VM1675000000G Overview
VM1675000000G Features
VM series
VM1675000000G Applications
There are a lot of Amphenol Anytek
VM1675000000G Terminal Blocks applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM
  • Würth Elektronik
    TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
    TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM