VHT100M10
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VHT100M10
Manufacturer
NTE Electronics, Inc.
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 100UF 20% 10V RADIAL
Stock
62
In Stock :
62
Manufacturer :
NTE Electronics, Inc.
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package / Case :
Radial, Can
Voltage - Rated :
10 V
Series :
VHT
Lead Spacing :
0.079" (2.00mm)
Ratings :
Size / Dimension :
0.197" Dia (5.00mm)
Package :
Bag
Mounting Type :
Through Hole
Height - Seated (Max) :
0.433" (11.00mm)
Capacitance :
100 µF
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Product Status :
Active
Polarization :
Polar
Surface Mount Land Size :
Lifetime @ Temp. :
1000 Hrs @ 105°C
Datasheets
VHT100M10
NTE Electronics, Inc. VHT100M10
VHT 100 μF Capacitor ±20% Through Hole 0.197" Dia (5.00mm) -40°C ~ 105°C Polar Radial, Can