VHT10000M10
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VHT10000M10
Manufacturer
NTE Electronics, Inc.
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 10V RADIAL
Stock
183
In Stock :
183
Manufacturer :
NTE Electronics, Inc.
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Applications :
GENERAL PURPOSE
Height - Seated (Max) :
1.417" (36.00mm)
Size / Dimension :
0.630" Dia (16.00mm)
Capacitance :
10000 μF
Product Status :
Active
Package / Case :
Radial, Can
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
10 V
Package :
Bag
Lifetime @ Temp. :
1000 Hrs @ 105°C
Polarization :
Polar
Mounting Type :
Through Hole
Surface Mount Land Size :
Lead Spacing :
0.295" (7.50mm)
Series :
VHT
Ratings :
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Datasheets
VHT10000M10
NTE Electronics, Inc. VHT10000M10
VHT 10000 μF Capacitor ±20% Through Hole 0.630" Dia (16.00mm) -40°C ~ 105°C Polar Radial, Can