VCD105-08IO7
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VCD105-08IO7
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
ECO-PAC2
Datasheet
Download
Description
MOD THYRISTOR 800V 105A ECO-PAC2
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Thyristors - SCRs - Modules
Repetitive Peak Off-state Voltage :
800V
Number of Terminations :
10
Qualification Status :
Not Qualified
Series :
Surface Mount :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
150mA
Current - Hold (Ih) (Max) :
200mA
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Packaging :
Bulk
Package Shape :
RECTANGULAR
Trigger Device Type :
SCR
RMS Current (Irms) :
180A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
2250A 2400A
HTS Code :
Number of Pins :
10
Reach Compliance Code :
Compliant
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
1.5V
RoHS :
Compliant
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Mount :
Chassis Mount, Screw
Max Operating Temperature :
125 °C
Case Connection :
Isolated
Base Part Number :
VC*105
Min Operating Temperature :
-40 °C
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Pbfree Code :
yes
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-30 Code :
R-XUFM-X10
Number of Elements :
1
Repetitive Peak Reverse Voltage :
800V
Factory Lead Time :
18 Weeks
Number of SCRs, Diodes :
1 SCR, 1 Diode
Hold Current :
200mA
Terminal Position :
UPPER
DC Gate Trigger Current-Max :
150 mA
Published :
Base Product Number :
VCD105
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
180A
Voltage - Off State :
800V
Current - On State (It (AV)) (Max) :
105A
IXYS Corporation
Pin Count :
RMS On-state Current-Max :
180 A