V460LS40CP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
V460LS40CP
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
Disc 20mm
Datasheet
Download
Description
VARISTOR 715V 10KA DISC 20MM
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Max Surge Current :
10kA
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
Disc 20mm
Terminal Placement :
Radial
ECCN Code :
EAR99
Varistor Voltage :
715V
Mounting Type :
Through Hole
Resistor Type :
VARISTOR
Mount :
Through Hole
HTS Code :
Varistor Voltage (Min) :
643.5V
Capacitance @ Frequency :
120pF @ 1MHz
Maximum AC Volts :
460V
Packing Method :
TR
Energy :
430J
Number of Circuits :
1
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Max Voltage Rating (AC) :
460V
Number of Terminations :
2
Reach Compliance Code :
Unknown
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
18 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~85°C TA
Varistor Voltage (Max) :
786.5V