V460LA20AP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
V460LA20AP
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
Disc 14mm
Datasheet
Download
Description
VARISTOR 715V 4.5KA DISC 14MM
Stock
120
In Stock :
120
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Lead/Base Style :
Radial
Resistor Type :
VARISTOR
Capacitance @ Frequency :
280pF @ 1MHz
Clamping Voltage :
1.19kV
Varistor Voltage (Min) :
643.5V
Number of Circuits :
1
Mounting Type :
Through Hole
Packaging :
Bulk
Mount :
Through Hole
Varistor Voltage (Max) :
786.5V
HTS Code :
Maximum AC Volts :
460V
Operating Temperature :
-55°C~85°C TA
Max Voltage Rating (AC) :
460V
Package / Case :
Disc 14mm
ECCN Code :
EAR99
Published :
2012
Rated Power Dissipation (P) :
0.6W
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Capacitance :
280pF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Terminal Shape :
Wire
Depth :
7.3mm
Varistor Voltage :
715V
Reach Compliance Code :
Unknown
Energy :
100J
Factory Lead Time :
14 Weeks
Lead Pitch :
8.5mm
Number of Terminations :
2
Series :
LA
Clamping Current :
50A
Pbfree Code :
yes
Varistor Voltage (Typ) :
715V
Max Voltage Rating (DC) :
615V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Surge Current :
4.5kA
Datasheets
V460LA20AP
Introducing Littelfuse V460LA20AP from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-55°C~85°C TA, Package / Case:Disc 14mm, Number of Terminations:2, V460LA20AP pinout, V460LA20AP datasheet PDF, V460LA20AP amp .Beyond Littelfuse V460LA20AP ,we also offer F9TYP5E5EANF097, F9TYP5E5EANF098, F9TYP5E5EANF099, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.