V460LA20CP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
V460LA20CP
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
Disc 14mm
Datasheet
Download
Description
VARISTOR 715V 6.5KA DISC 14MM
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Terminal Placement :
Radial
Published :
Energy :
190J
Series :
C-III
HTS Code :
Varistor Voltage (Min) :
643.5V
Max Surge Current :
6.5kA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~85°C TA
Rated Power Dissipation (P) :
0.6W
Mount :
Through Hole
Package / Case :
Disc 14mm
Maximum AC Volts :
460V
Max Voltage Rating (AC) :
460V
Reach Compliance Code :
Unknown
Capacitance @ Frequency :
280pF @ 1MHz
Number of Terminations :
2
Mounting Type :
Through Hole
JESD-609 Code :
e3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Varistor Voltage :
715V
Packaging :
Bulk
ECCN Code :
EAR99
Varistor Voltage (Max) :
786.5V
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Terminal Shape :
Wire
Resistor Type :
VARISTOR
Number of Circuits :
1
Factory Lead Time :
14 Weeks
Datasheets
V460LA20CP
Introducing Littelfuse V460LA20CP from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~85°C TA, Package / Case:Disc 14mm, Number of Terminations:2, Mounting Type:Through Hole, V460LA20CP pinout, V460LA20CP datasheet PDF, V460LA20CP amp .Beyond Littelfuse V460LA20CP ,we also offer F9TYP5E5EANF097, F9TYP5E5EANF098, F9TYP5E5EANF099, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.