UPZ2E221MNY9
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UPZ2E221MNY9
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 220UF 20% 250V RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Applications :
GENERAL PURPOSE
Ripple Current :
1.14A
Voltage - Rated DC :
250V
Height Seated (Max) :
2.047 52.00mm
Termination :
Radial
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Height :
40mm
REACH SVHC :
No SVHC
Number of Terminations :
2
Packaging :
Bulk
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
Capacitance :
220μF
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Pbfree Code :
yes
Voltage :
250V
Tolerance :
±20%
Lead Diameter :
600 µm
JESD-609 Code :
e3
Ripple Current @ Low Frequency :
1.14A @ 120Hz
Diameter :
16mm
Life (Hours) :
2000 hours
Lead/Base Style :
Straight
Mount :
PCB, Through Hole
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ripple Current @ High Frequency :
1.596A @ 10kHz
Leakage Current :
2.3mA
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
17 Weeks
Series :
UPZ
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Lead Pitch :
5mm
Polarization :
Polar
Package / Case :
Radial, Can
Mounting Type :
Through Hole
Published :
Number of Pins :
2
Datasheets
UPZ2E221MNY9
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UPZ2E221MNY9 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:2, Voltage:250V, Operating Temperature:-25°C~105°C, Package / Case:Radial, Can, Mounting Type:Through Hole, Number of Pins:2, UPZ2E221MNY9 pinout, UPZ2E221MNY9 datasheet PDF, UPZ2E221MNY9 amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UPZ2E221MNY9 ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon UPZ2E221MNY9
UPZ 220μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.14A 0.492Dia 12.50mm -25°C~105°C Polar 5mm Radial, Can