UPZ2D271MHD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UPZ2D271MHD
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 270UF 20% 200V RADIAL
Stock
299
In Stock :
299
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Packaging :
Bulk
Diameter :
16mm
Mounting Type :
Through Hole
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
19 Weeks
Ripple Current :
870mA
Life (Hours) :
2000 hours
Length :
31.5mm
Lead Pitch :
7.493mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Mount :
Through Hole
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Tan Delta :
0.12
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
1.319 33.50mm
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Tolerance :
±20%
Terminal Shape :
Wire
Series :
UPZ
Terminal Pitch :
7.5mm
Termination :
Radial
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Package / Case :
Radial, Can
Polarization :
Polar
HTS Code :
Pbfree Code :
yes
Ripple Current @ High Frequency :
1.218A @ 10kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
870mA @ 120Hz
Leakage Current :
2.26mA
Number of Terminations :
2
Capacitance :
270μF
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Published :
2015
Voltage - Rated DC :
200V
Datasheets
UPZ2D271MHD
Nichicon UPZ2D271MHD
UPZ 270μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 870mA 0.630Dia 16.00mm -25°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can