UPT28RE3/TR7
Mfr.Part #
UPT28RE3/TR7
Description
TVS DIODE 28VWM 47.8VC POWERMIT1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
28V
No
Number of Elements :
1
Case Connection :
CATHODE
Number of Pins :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
3.13A
Voltage - Breakdown (Min) :
31V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
47.8V
EAR99
Base Part Number :
UPT28
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Configuration :
Single
Terminal Finish :
MATTE TIN OVER COPPER
Pbfree Code :
yes
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Type :
Zener
Polarity :
Unidirectional
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Power - Peak Pulse :
1000W 1kW