UPT24R/TR13
Mfr.Part #
UPT24R/TR13
Description
TVS DIODE 24VWM 43.2VC POWERMIT1
Power - Peak Pulse :
1000W 1kW
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Gull wing
Polarity :
Unidirectional
Package / Case :
DO-216AA
Number of Terminations :
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
43.2V
Additional Feature :
LOW LEAKAGE CURRENT
ECCN Code :
EAR99
Number of Pins :
2
Case Connection :
CATHODE
Mount :
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min) :
28.4V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
24V
Diode Element Material :
SILICON
Configuration :
Single
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
3.47A