UPT24E3/TR13
Mfr.Part #
UPT24E3/TR13
Description
TVS DIODE 24VWM 43.2VC POWERMIT1
Tape and Reel (TR)
Output Current :
1.6A
Published :
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
3.47A
Switching Frequency :
3MHz
Pbfree Code :
yes
Power - Peak Pulse :
1000W 1kW
Mount :
Surface Mount
Output Configuration :
Positive
Package / Case :
DO-216AA
Output Type :
FIXED
Number of Terminations :
2
Max Input Voltage :
6V
Type :
Zener
Number of Elements :
1
Min Input Voltage :
2.7V
Voltage - Breakdown (Min) :
28.4V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Terminal Finish :
MATTE TIN OVER COPPER
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago)
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
1 (Unlimited)
Base Part Number :
UPT24
Clamping Voltage :
43.2V
Min Output Voltage :
1.8V
Working Voltage :
24V