UPSD3433EV-40T6
Mfr.Part #
UPSD3433EV-40T6
Package / Case
52-TQFP
Description
IC MCU 8BIT 160KB FLASH 52TQFP
Terminal Pitch :
0.65mm
Terminal Form :
Gull wing
Access Time :
40 μs
Terminal Finish :
MATTE TIN/NICKEL PALLADIUM GOLD
Frequency :
40MHz
Interface :
I2C, IrDA, SPI, UART, USART, USB
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Lead Free :
Lead Free
Number of Pins :
52
CPU Family :
Base Part Number :
UPSD34
Package / Case :
52-TQFP
Connectivity :
I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART, USB
Program Memory Size :
160KB 160K x 8
ROHS3 Compliant
Operating Supply Voltage :
3.3V
Memory Size :
128kB
Length :
10mm
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~3.6V
Data Converter :
A/D 8x10b
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Number of Terminations :
52
Supply Voltage :
3.3V
Pin Count :
Number of I/O :
35
Height Seated (Max) :
1.6mm
RAM Size :
8K x 8
Datasheets
UPSD3433EV-40T6
STMicroelectronics UPSD3433EV-40T6
Microcontrollers STMicroelectronics UPSD3433EV-40T6 Overview
The Microcontrollers STMicroelectronics UPSD3433EV-40T6 is a highly capable microcontroller unit (MCU) that stands out in the realm of embedded systems. Designed by STMicroelectronics, this 8-bit MCU is tailored for applications demanding a versatile integration of functions with high reliability. It features a substantial 160KB of flash memory housed within a compact 52-TQFP package, offering ample space for complex programming and data storage. The architecture is optimized for high-performance operation at a clock speed of up to 40 MHz, making it an ideal choice for advanced control systems and dynamic application environments.