UPSD3233BV-24U6
Mfr.Part #
UPSD3233BV-24U6
Package / Case
80-LQFP
Description
IC MCU 8BIT 160KB FLASH 80LQFP
Height Seated (Max) :
1.6mm
Program Memory Type :
Flash
Supply Current-Max :
20mA
Peripherals :
LVR, POR, PWM, WDT
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Supply Voltage :
3.3V
Gull wing
Mount :
Surface Mount
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~3.6V
Terminal Finish :
TIN/NICKEL PALLADIUM GOLD
Access Time :
24 μs
Program Memory Size :
160KB 160K x 8
Low Power Mode :
yes
Data Converter :
A/D 4x8b
Number of Terminations :
80
Base Part Number :
UPSD32
Oscillator Type :
Internal
Boundary Scan :
yes
On Chip Program ROM Width :
8
Number of External Interrupts :
2
Package / Case :
80-LQFP
Pin Count :
80
Integrated Cache :
RAM Size :
8K x 8
Connectivity :
I2C, UART/USART
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Number of I/O :
46
Address Bus Width :
12
Format :
FIXED-POINT
No
Number of Pins :
Memory Size :
160kB
Length :
12mm
Interface :
I2C, UART, USART, USB
Pbfree Code :
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3V
Frequency :
24MHz
Terminal Pitch :
0.5mm