UPS0J101MDD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UPS0J101MDD
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 100UF 20% 6.3V RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Impedance :
1.5Ohm
Series :
UPS
Diameter :
5mm
Packaging :
Bulk
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tan Delta :
0.24
Pbfree Code :
yes
Termination :
Radial
Tolerance :
±20%
Radiation Hardening :
No
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Polarization :
Polar
Ripple Current :
160mA
HTS Code :
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Capacitance :
100μF
Height :
11mm
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Leakage Current :
18.9μA
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Factory Lead Time :
19 Weeks
Ripple Current @ High Frequency :
160mA @ 100kHz
Lead Pitch :
2mm
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated DC :
6.3V
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Ripple Current @ Low Frequency :
80mA @ 120Hz
Terminal Shape :
Wire
Package / Case :
Radial, Can
Life (Hours) :
2000 hours
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mount :
Through Hole
Mounting Type :
Through Hole
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Number of Terminations :
2
Lead Spacing :
0.079 2.00mm
Datasheets
UPS0J101MDD
Nichicon UPS0J101MDD
UPS 100μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 160mA 0.197Dia 5.00mm -55°C~105°C Polar 2mm Radial, Can