UP050UJ5R6K-A-B
Mfr.Part #
UP050UJ5R6K-A-B
Description
CAP CER 5.6PF 50V U2J AXIAL
Capacitance :
5.6pF
Temperature Characteristics Code :
UJ
Packing Method :
Ammo Pack
Temperature Coefficient :
U2J
Packaging :
Tray
Size / Dimension :
0.087Diax0.126L 2.20mmx3.20mm
Axial
Diameter :
2.2mm
Length :
3.2mm
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Voltage - Rated DC :
50V
Tolerance :
±10%
RoHS Status :
RoHS Compliant
Series :
UP050(UJ TC)
Datasheets
UP050UJ5R6K-A-B
TAIYO YUDEN UP050UJ5R6K-A-B
UP050(UJ TC) 5.6pF Ceramic Capacitor ±10% U2J 0.087Diax0.126L 2.20mmx3.20mm -25°C~85°C 2 Terminations Through Hole Axial
UP050UJ5R6K-A-B Overview
This device's program size/dimension is 0.087Diax0.126L 2.20mmx3.20mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 50V can be used for operation.
UP050UJ5R6K-A-B Features
a size/dimension of 0.087Diax0.126L 2.20mmx3.20mm
with U2J being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V