UP050B102K-KFC
Mfr.Part #
UP050B102K-KFC
Description
CAP CER 1000PF 50V AXIAL
HTS Code :
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Capacitance :
1000pF
Size / Dimension :
0.087Diax0.126L 2.20mmx3.20mm
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Packaging :
Bulk
Axial
Dielectric Material :
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated DC :
50V
Published :
Datasheets
UP050B102K-KFC
TAIYO YUDEN UP050B102K-KFC
1000pF Ceramic Capacitor ±10% B 0.087Diax0.126L 2.20mmx3.20mm -25°C~85°C 2 Terminations Through Hole Axial
UP050B102K-KFC Overview
A program's size/dimension is 0.087Diax0.126L 2.20mmx3.20mm for this device.Its coefficient is B and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 50V, it is capable of operating.
UP050B102K-KFC Features
a size/dimension of 0.087Diax0.126L 2.20mmx3.20mm
with B being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V