UP050B101K-B-B
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UP050B101K-B-B
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 100PF 50V AXIAL
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Ceramic Capacitors
Published :
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.087Diax0.126L 2.20mmx3.20mm
Mounting Type :
Through Hole
Capacitance :
100pF
Temperature Characteristics Code :
B
Operating Temperature :
-25°C~85°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Multilayer :
No
Packaging :
Tray
Dielectric Material :
Ceramic
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Package / Case :
Axial
Mount :
Through Hole
Voltage - Rated DC :
50V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Terminal Finish :
NOT SPECIFIED
HTS Code :
Terminal Shape :
Wire
Temperature Coefficient :
B
Tolerance :
±10%
Lead Style :
Straight
Lead Free :
Lead Free
Packing Method :
Ammo Pack
Datasheets
UP050B101K-B-B
TAIYO YUDEN UP050B101K-B-B
100pF Ceramic Capacitor ±10% B 0.087Diax0.126L 2.20mmx3.20mm -25°C~85°C 2 Terminations Through Hole Axial
UP050B101K-B-B Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.087Diax0.126L 2.20mmx3.20mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is B.Powered by voltage of 50V, it can be operated with a voltage of rated DC.
UP050B101K-B-B Features
a size/dimension of 0.087Diax0.126L 2.20mmx3.20mm
with B being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V