UM30-215111
Mfr.Part #
UM30-215111
Description
SENSOR PROX ULTRA 600-6000MM CYL
Stock
5
In Stock :
5
Operating Temperature :
-25°C~70°C
Voltage - Supply :
9V~30V
Response Frequency :
3Hz
Sensing Distance :
23.622 ~ 236.22 (600mm ~ 6000mm)
Output Type :
PNP
Datasheets
UM30-215111
SICK UM30-215111
9V~30V Ultrasonic Cylinder, Threaded - M30 UM30 Series Nickel-Plated Brass, Polybutylene Terephthalate (PBT) Connector Cylinder, Threaded - M30
UM30-215111 Overview
UM30-215111 Features
UM30 Series
Operating Temperature: -25°C~70°C
Sensing Distance: 23.622 ~ 236.22 (600mm ~ 6000mm)
Voltage - Supply: 9V~30V
Response Frequency: 3Hz
Package / Case: Cylinder, Threaded - M30
Moisture Sensitivity Level (MSL): Not Applicable
UM30-215111 Applications
There are a lot of SICK, Inc.
UM30-215111 Proximity Sensors applications.
  • Tablets
  • Panasonic
    SENSOR PROX INDUCTIVE 1.3MM MOD
  • Panasonic
    SENSOR PROX INDUCTIVE 3.3MM MOD
    SENSOR PROX INDUCTIVE 2.1MM MOD