UM30-213113
Mfr.Part #
UM30-213113
Description
SENSOR PROX ULTRA 200-1300MM CYL
Operating Temperature :
-25°C~70°C
Voltage - Supply :
9V~30V 15V~30V
Output Type :
Analog Current and Voltage
Sensing Distance :
7.874 ~ 51.181 (200mm ~ 1300mm)
Datasheets
UM30-213113
SICK UM30-213113
9V~30V 15V~30V Ultrasonic Cylinder, Threaded - M30 UM30 Series Nickel-Plated Brass, Polybutylene Terephthalate (PBT) Connector Cylinder, Threaded - M30
UM30-213113 Overview
UM30-213113 Features
UM30 Series
Operating Temperature: -25°C~70°C
Sensing Distance: 7.874 ~ 51.181 (200mm ~ 1300mm)
Voltage - Supply: 9V~30V 15V~30V
Package / Case: Cylinder, Threaded - M30
Moisture Sensitivity Level (MSL): Not Applicable
UM30-213113 Applications
There are a lot of SICK, Inc.
UM30-213113 Proximity Sensors applications.
  • Tablets
  • Panasonic
    SENSOR PROX INDUCTIVE 1.3MM MOD
  • Panasonic
    SENSOR PROX INDUCTIVE 3.3MM MOD
    SENSOR PROX INDUCTIVE 2.1MM MOD