UM30-213112
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UM30-213112
Manufacturer
SICK
Package / Case
Cylinder, Threaded - M30
Datasheet
Download
Description
SENSOR PROX ULTRA 200-1300MM CYL
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
SICK
Product Category :
Proximity Sensors - Industrial
Voltage - Supply :
9V~30V
Indicator :
LED
Output Type :
PNP
Series :
UM30
Package / Case :
Cylinder, Threaded - M30
Termination Style :
Connector
Operating Temperature :
-25°C~70°C
Response Frequency :
8Hz
Factory Lead Time :
3 Weeks
Sensing Distance :
7.874 ~ 51.181 (200mm ~ 1300mm)
Sensor Type :
Ultrasonic
Material - Body :
Nickel-Plated Brass, Polybutylene Terephthalate (PBT)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Ingress Protection :
IP67
Datasheets
UM30-213112
SICK UM30-213112
9V~30V Ultrasonic Cylinder, Threaded - M30 UM30 Series Nickel-Plated Brass, Polybutylene Terephthalate (PBT) Connector Cylinder, Threaded - M30
UM30-213112 Overview
UM30-213112 Features
UM30 Series
Operating Temperature: -25°C~70°C
Sensing Distance: 7.874 ~ 51.181 (200mm ~ 1300mm)
Voltage - Supply: 9V~30V
Response Frequency: 8Hz
Package / Case: Cylinder, Threaded - M30
Moisture Sensitivity Level (MSL): Not Applicable
UM30-213112 Applications
There are a lot of SICK, Inc.
UM30-213112 Proximity Sensors applications.
  • Notebooks
  • Wearables
  • Contact less switching
  • Office automation equipment
  • Home appliances
  • Lighting
  • Display products
  • Air-conditioners
  • TV
  • PC monitors
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Panasonic
    SENSOR PROX INDUCTIVE 1.3MM MOD
  • Panasonic
    SENSOR PROX INDUCTIVE 3.3MM MOD
    SENSOR PROX INDUCTIVE 2.1MM MOD