ULM33M50
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ULM33M50
Manufacturer
NTE Electronics, Inc.
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 33UF 20% 50V RADIAL
Manufacturer :
NTE Electronics, Inc.
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Height - Seated (Max) :
0.256" (6.50mm)
Size / Dimension :
0.315" Dia (8.00mm)
Voltage - Rated :
50 V
Capacitance :
33 µF
Series :
ULM
Lifetime @ Temp. :
1000 Hrs @ 105°C
Surface Mount Land Size :
Product Status :
Active
Applications :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Ratings :
Package :
Bag
Package / Case :
Radial, Can
Polarization :
Polar
Mounting Type :
Through Hole
Lead Spacing :
0.138" (3.50mm)
Tolerance :
±20%
Datasheets
ULM33M50
NTE Electronics, Inc. ULM33M50
ULM 33 μF Capacitor ±20% Through Hole 0.315" Dia (8.00mm) -40°C ~ 105°C Polar Radial, Can