ULM33M16
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ULM33M16
Manufacturer
NTE Electronics, Inc.
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 33UF 20% 16V RADIAL
Manufacturer :
NTE Electronics, Inc.
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Ratings :
Size / Dimension :
0.197" Dia (5.00mm)
Voltage - Rated :
16 V
Package :
Bag
Series :
ULM
Lead Spacing :
0.079" (2.00mm)
Lifetime @ Temp. :
1000 Hrs @ 105°C
Package / Case :
Radial, Can
Capacitance :
33 µF
Height - Seated (Max) :
0.256" (6.50mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Surface Mount Land Size :
Polarization :
Polar
Tolerance :
±20%
Product Status :
Active
Mounting Type :
Through Hole
Datasheets
ULM33M16
NTE Electronics, Inc. ULM33M16
ULM 33 μF Capacitor ±20% Through Hole 0.197" Dia (5.00mm) -40°C ~ 105°C Polar Radial, Can