ULD2W270MHD
Mfr.Part #
ULD2W270MHD
Description
CAP ALUM 27UF 20% 450V RADIAL
Stock
1
In Stock :
1
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
17 Weeks
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Height Seated (Max) :
0.866 22.00mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Lead Diameter :
800 µm
Capacitance :
27μF
Voltage :
450V
Ripple Current @ Low Frequency :
305mA @ 120Hz
Lifetime @ Temp :
20000 Hrs @ 105°C
Lead Pitch :
7.493mm
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Mounting Type :
Number of Terminations :
2
Ripple Current @ High Frequency :
549mA @ 100kHz
Diameter :
16mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Published :
2009
Tolerance :
±20%
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height :
20mm
Ripple Current :
305mA
Leakage Current :
1.255mA
Datasheets
ULD2W270MHD
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon ULD2W270MHD from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:450V, Package / Case:Radial, Can, Mounting Type:Through Hole, Number of Terminations:2, Operating Temperature:-25°C~105°C, ULD2W270MHD pinout, ULD2W270MHD datasheet PDF, ULD2W270MHD amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon ULD2W270MHD ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon ULD2W270MHD
ULD 27μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 305mA 0.630Dia 16.00mm -25°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can