ULD2E5R6MPD1TA
Mfr.Part #
ULD2E5R6MPD1TA
Description
CAP ALUM 5.6UF 20% 250V RADIAL
Ripple Current @ Low Frequency :
62mA @ 120Hz
Factory Lead Time :
19 Weeks
Ripple Current @ High Frequency :
124mA @ 100kHz
Lifetime @ Temp :
15000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Voltage - Rated :
250V
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Tolerance :
±20%
Capacitance :
5.6µF
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height Seated (Max) :
0.532 13.50mm
Datasheets
ULD2E5R6MPD1TA
Nichicon ULD2E5R6MPD1TA
ULD 5.6μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Through Hole 0.315Dia 8.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can