ULD2D120MPD1TD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ULD2D120MPD1TD
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 12UF 20% 200V RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Termination :
Radial
Factory Lead Time :
19 Weeks
Ripple Current @ High Frequency :
167.2mA @ 100kHz
Mount :
PCB, Through Hole
Lead Pitch :
5.0038mm
Mounting Type :
Through Hole
Package / Case :
Radial, Can
Leakage Current :
100μA
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
ULD
Voltage - Rated DC :
200V
Tolerance :
±20%
Voltage :
200V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Tape and Box (TB)
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Polarization :
Polar
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Lifetime @ Temp :
12000 Hrs @ 105°C
Capacitance :
12μF
Ripple Current @ Low Frequency :
88mA @ 120Hz
Diameter :
10mm
Published :
Ripple Current :
88mA
Life (Hours) :
12000 hours
Lead Diameter :
600 µm
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Datasheets
ULD2D120MPD1TD
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon ULD2D120MPD1TD from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Package / Case:Radial, Can, Voltage:200V, Operating Temperature:-40°C~105°C, ULD2D120MPD1TD pinout, ULD2D120MPD1TD datasheet PDF, ULD2D120MPD1TD amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon ULD2D120MPD1TD ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon ULD2D120MPD1TD
ULD 12μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 88mA 0.394Dia 10.00mm -40°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can