UKL1C152KHD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UKL1C152KHD
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1500UF 10% 16V RADIAL
Stock
183
In Stock :
183
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Polarization :
Polar
Lead Pitch :
7.493mm
Ripple Current @ Low Frequency :
1.15A @ 120Hz
Mounting Type :
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
2015
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Pbfree Code :
yes
Termination :
Radial
Applications :
GENERAL PURPOSE
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
1.3225A @ 10kHz
Terminal Pitch :
7.5mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
HTS Code :
Terminal Shape :
Wire
Tan Delta :
0.14
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated :
16V
Mount :
Through Hole
Diameter :
16mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Capacitance :
1500μF
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Ripple Current :
1.15A
Rated (DC) Voltage (URdc) :
16V
Height Seated (Max) :
1.043 26.50mm
Radiation Hardening :
No
Packing Method :
Tape
Series :
UKL
Life (Hours) :
2000 hours
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Factory Lead Time :
19 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Bulk
Height :
25mm
Package / Case :
Radial, Can
Tolerance :
±10%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Leakage Current :
0.048mA
Datasheets
UKL1C152KHD
Nichicon UKL1C152KHD
UKL 1500μF Capacitor ±10% Bulk Through Hole 1.15A 0.630Dia 16.00mm -40°C~85°C Polar 7.493mm Radial, Can