UKA1C220MDD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UKA1C220MDD
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 22UF 20% 16V RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Tolerance :
±20%
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
UKA
Capacitance :
22µF
Terminal Shape :
Wire
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Package / Case :
Radial, Can
Life (Hours) :
2000 hours
Mount :
Through Hole
Voltage - Rated DC :
16V
Pbfree Code :
yes
Applications :
Audio
Lead Spacing :
0.079 2.00mm
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Packaging :
Bulk
Termination :
Radial
Mounting Type :
Through Hole
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Ripple Current @ High Frequency :
108mA @ 10kHz
Ripple Current :
54mA
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Published :
Tan Delta :
0.22
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Leakage Current :
0.01056mA
Factory Lead Time :
19 Weeks
Polarization :
Polar
JESD-609 Code :
e3
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Lead Pitch :
2.0066mm
Ripple Current @ Low Frequency :
54mA @ 120Hz
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Datasheets
UKA1C220MDD
Nichicon UKA1C220MDD
UKA 22μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 54mA 0.197Dia 5.00mm -55°C~105°C Polar 2.0066mm Radial, Can