UHD1E331MPD1TD
Mfr.Part #
UHD1E331MPD1TD
Description
CAP ALUM 330UF 20% 25V RADIAL
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Height Seated (Max) :
0.650 16.50mm
Terminal Pitch :
3.5mm
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Lead Pitch :
3.5052mm
Published :
Impedance :
56mOhm
Life (Hours) :
3000 hours
Voltage - Rated :
25V
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ High Frequency :
995mA @ 100kHz
Diameter :
8mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Length :
15mm
Ripple Current :
696.5mA
Packing Method :
Ammo Pack
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency :
532mA @ 120Hz
Tan Delta :
0.14
Leakage Current :
0.0825mA
Rated (DC) Voltage (URdc) :
25V
Capacitance :
330µF
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Datasheets
UHD1E331MPD1TD
Nichicon UHD1E331MPD1TD
UHD 330μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Through Hole 696.5mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~105°C Polar 3.5052mm Radial, Can