UHC1V221MPD
Mfr.Part #
UHC1V221MPD
Description
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL
Not Applicable
Height :
16mm
Lead Diameter :
600 µm
Impedance :
26mOhm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Tan Delta :
0.1
Applications :
High Temperature Reflow
Lead Free :
Lead Free
Pbfree Code :
yes
Number of Pins :
2
Ripple Current :
1.65A
Leakage Current :
77μA
Capacitance :
220μF
Life (Hours) :
2000 hours
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Lead Pitch :
5mm
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Height Seated (Max) :
0.689 17.50mm
Dielectric Material :
Aluminium
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated DC :
35V
Mount :
Through Hole
Dissipation Factor :
0.1 %
Ripple Current @ Low Frequency :
775.5mA @ 120Hz
Diameter :
10mm
Ripple Current @ High Frequency :
1.65A @ 100kHz
Wire
Radiation Hardening :
No
Datasheets
UHC1V221MPD
UHC 220μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.65A 0.394Dia 10.00mm -40°C~105°C Polar 5mm Radial, Can