TSF30L100C
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TSF30L100C
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Package / Case
TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Datasheet
Download
Description
DIODE ARRAY SCHOTT 100V ITO220AB
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
JESD-30 Code :
R-PSFM-T3
Terminal Position :
Single
Surface Mount :
No
Published :
Packaging :
Tube
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
Additional Feature :
LOW POWER LOSS
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Number of Terminations :
3
Diode Type :
Schottky
HTS Code :
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
800mV @ 15A
Reverse Current-Max :
250μA
JEDEC-95 Code :
TO-220AB
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current - Reverse Leakage @ Vr :
250μA @ 100V
Non-rep Pk Forward Current-Max :
160A
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
100V
Current - Average Rectified (Io) :
15A
Number of Elements :
2
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
100V
Output Current-Max :
15A
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
Mounting Type :
Through Hole
Diode Element Material :
SILICON
Application :
EFFICIENCY
Factory Lead Time :
14 Weeks
Operating Temperature (Max) :
150°C