TSF30H150C
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TSF30H150C
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Package / Case
TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Datasheet
Download
Description
DIODE ARRAY SCHOTT 150V ITO220AB
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Diode Element Material :
SILICON
Number of Terminations :
3
Application :
EFFICIENCY
Package / Case :
Reverse Current-Max :
150μA
Terminal Position :
Single
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
150V
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900mV @ 15A
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Elements :
2
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Non-rep Pk Forward Current-Max :
150A
Current - Average Rectified (Io) :
15A
Surface Mount :
No
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
Output Current-Max :
15A
HTS Code :
JESD-30 Code :
R-PSFM-T3
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
150V
Current - Reverse Leakage @ Vr :
150μA @ 150V
Number of Phases :
1
Additional Feature :
LOW POWER LOSS
Packaging :
Tube
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JEDEC-95 Code :
TO-220AB
Operating Temperature (Max) :
150°C