TMCMA0G227MTRF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TMCMA0G227MTRF
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 220UF 20% 4V 1206
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Tantalum Capacitors
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
220μF
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Series :
TMCM
Dissipation Factor :
30 %
Height Seated (Max) :
0.071 1.80mm
Termination :
SMD/SMT
Leakage Current :
88μA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Width :
1.6mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height :
1.8mm
Voltage - Rated :
4V
Min Operating Temperature :
-55°C
Feature :
GENERAL PURPOSE
Max Operating Temperature :
125°C
Mount :
Surface Mount
Weight :
16.187578mg
Type :
Molded
Ripple Current :
208mA
REACH SVHC :
Unknown
Manufacturer Size Code :
A
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated DC :
4V
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.8Ohm @ 100kHz
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±20%
Published :
Factory Lead Time :
14 Weeks
Length :
3.2mm