TL3320BF100Q
Mfr.Part #
TL3320BF100Q
Manufacturer
E-Switch
Description
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
Manufacturer :
E-Switch
Product Category :
Circuit :
SPST-NO
Switch Type :
KEYPAD SWITCH
Reach Compliance Code :
Unknown
Number of Switches :
1
Termination :
Gull wing
Actuator Length :
1.55mm
Illumination :
Non-Illuminated
Contact (DC) Max Rating R Load :
.05A@12VDC
Voltage - Rated DC :
12V
Outline :
7.10mm x 6.35mm
Orientation :
RIGHT ANGLE
Body Length or Diameter :
7.1mm
Operating Temperature :
-20°C~70°C
Actuator Material :
Polyamide (PA), Nylon
Series :
TL3320
Actuator Orientation :
Side Actuated
Published :
Termination Style :
Gull wing
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Free :
Lead Free
Max Voltage Rating (DC) :
12V
Mount :
Surface Mount
Contact Plating :
Silver
Contact Resistance :
100MOhm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current Rating :
50mA
Contact Current(DC)-Max :
0.05A
Throw Configuration :
SPST
Body Breadth :
3.6 mm
Actuator Length, Right Angle :
3.85mm
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
HTS Code :
Electrical Life :
80000 cycles
Actuator Type :
Standard
Switch Travel :
0.25mm
Mechanical Life :
80,000 Cycles
Operating Force :
100gf
ECCN Code :
EAR99
Contact Rating @ Voltage :
0.05A @ 12VDC