TL3315NF250Q
Mfr.Part #
TL3315NF250Q
Manufacturer
E-Switch
Package / Case
SMD/SMT
Datasheet
Download
Description
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 15V
Manufacturer :
E-Switch
Product Category :
Insulation Resistance :
50000000Ohm
Contact Current(DC)-Max :
0.05A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Life (Cycles) :
200000 Cycles
Contact (DC) Max Rating R Load :
.05A@15VDC
Body Length or Diameter :
4.5mm
Orientation :
Straight
Throw Configuration :
SPST
Factory Lead Time :
11 Weeks
Contact Resistance :
200mOhm
Published :
Contact Rating @ Voltage :
0.05A @ 15VDC
Body Breadth :
4.5 mm
Actuator Orientation :
Top Actuated
Max Voltage Rating (DC) :
15V
Mounting Type :
Surface Mount
Packing Method :
TR
Mount :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e4
Actuator Length :
0m
Actuator Travel :
0.1778 mm
Contact Material :
Silver
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-20°C~70°C
Lead Free :
Lead Free
Mechanical Life :
200,000 Cycles
Illumination :
Non-Illuminated
Termination :
Gull wing
Package / Case :
SMD/SMT
Contact Current Rating :
50mA
Switch Function :
Off-Mom
Switch Type :
KEYPAD SWITCH
Actuator Height off PCB, Vertical :
0.55mm
Termination Style :
Gull wing
Dielectric Withstanding Voltage :
250VAC V
Current Rating :
50mA
Voltage - Rated DC :
15V
Number of Switches :
1
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Actuator Type :
Snap Dome
Circuit :
SPST-NO
Electrical Life :
Operating Force :
250gf
Series :
TL3315
Switch Travel :
0.20mm
Height :
850μm
Color :
Yellow
Outline :
4.50mm x 4.50mm
Datasheets
TL3315NF250Q
E-Switch TL3315NF250Q
TL3315NF250Q datasheet pdf and Tactile Switches product details from E-Switch stock available at
Description:
The E-Switch TL3315NF250Q is a single-pole, single-throw (SPST) tactile switch with a 0.05A current rating and 15V voltage rating. It is a momentary switch, meaning that it is only active when pressed and released. The switch is made of a durable plastic material and has a long life expectancy.
Features:
• SPST momentary switch
• 0.05A current rating
• 15V voltage rating