TL3304NF500QG
Mfr.Part #
TL3304NF500QG
Manufacturer
E-Switch
Description
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 50V
Manufacturer :
E-Switch
Product Category :
Termination Style :
Gull wing
Mechanical Life :
100,000 Cycles
Operating Temperature :
-20°C~70°C
Switch Function :
Off-Mom
Illumination :
Non-Illuminated
Contact Rating @ Voltage :
0.05A @ 50VDC
Factory Lead Time :
11 Weeks
Outline :
6.20mm x 6.20mm
Actuator Material :
Rubber
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Surface Mount
Series :
TL3304
Contact Plating :
Silver
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Switch Travel :
0.25mm
Actuator Orientation :
Top Actuated
Published :
Circuit :
SPST-NO
Actuator Type :
Standard
Mount :
Surface Mount
Operating Force :
500gf
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Actuator Height off PCB, Vertical :
2.60mm