TL3301NF100QG
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TL3301NF100QG
Manufacturer
E-Switch
Description
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
Manufacturer :
E-Switch
Product Category :
Mounting Type :
Surface Mount
Body Length or Diameter :
6mm
HTS Code :
Actuator Type :
Standard
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Switch Travel :
0.25mm
Outline :
6.00mm x 6.00mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Switches :
1
Electrical Life :
100000 cycles
Termination :
Gull wing
Operating Force :
100gf
Actuator Material :
Polyamide (PA), Nylon
Orientation :
Straight
Contact Resistance :
100MOhm
Packing Method :
Tape and Reel
Mount :
Surface Mount
Max Voltage Rating (DC) :
12V
JESD-609 Code :
e4
Voltage - Rated DC :
12V
Operating Temperature :
-20°C~70°C
Switch Function :
Off-Mom
Throw Configuration :
SPST
Mechanical Life :
100,000 Cycles
ECCN Code :
EAR99
Published :
Contact Material :
Bronze, Silver
Termination Style :
Gull wing
Lead Free :
Lead Free
Factory Lead Time :
10 Weeks
Housing Material :
Nylon
Switch Type :
KEYPAD SWITCH
Actuator Length :
700μm
Body Height :
3.6mm
Contact Current(DC)-Max :
0.05A
Illumination :
Non-Illuminated
Contact Plating :
Silver
Current Rating :
50mA
Body Breadth :
6 mm
Series :
TL3301
Contact Rating @ Voltage :
0.05A @ 12VDC
Contact (DC) Max Rating R Load :
.05A@50VDC
Actuator Orientation :
Top Actuated
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Circuit :
SPST-NO
Actuator Height off PCB, Vertical :
4.30mm