TK12A45D(STA4,Q,M)
Mfr.Part #
TK12A45D(STA4,Q,M)
Package / Case
TO-220-3 Full Pack
Description
MOSFET N-CH 450V 12A TO220SIS
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Drain to Source Voltage (Vdss) :
450V
Series :
π-MOSVII
Through Hole
Fall Time (Typ) :
12 ns
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 1mA
Gate to Source Voltage (Vgs) :
30V
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
520m Ω @ 6A, 10V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
24nC @ 10V
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Published :
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
1200pF @ 25V
Rise Time :
25ns
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
150°C TJ
Factory Lead Time :
16 Weeks
Number of Pins :
3
Continuous Drain Current (ID) :
12A
Vgs (Max) :
±30V
Package / Case :
TO-220-3 Full Pack
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
12A Ta
Power Dissipation-Max :
45W Tc
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Toshiba Electronic Devices and Storage Corporation TK12A45D(STA4,Q,M)
N-Channel Tube 520m Ω @ 6A, 10V ±30V 1200pF @ 25V 24nC @ 10V 450V TO-220-3 Full Pack
TK12A45D(STA4,Q,M) Overview
A device's maximal input capacitance is 1200pF @ 25V, which is defined as the capacitance between its input terminals with either input grounded.This device's continuous drain current (ID) is 12A, which represents the maximum continuous current it can conduct.Gate-source voltage, or VGS, is the voltage across a FET transistor's gate-source terminal, and can be 30V volts.This transistor requires a 450V drain to source voltage (Vdss).This device reduces its overall power consumption by using drive voltage (10V).
TK12A45D(STA4,Q,M) Features
a continuous drain current (ID) of 12A
a 450V drain to source voltage (Vdss)