TH3C685K016C1700
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TH3C685K016C1700
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
2312 (6032 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 6.8UF 10% 16V 2312
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Tantalum Capacitors
Terminal Shape :
J BEND
Ratings :
AEC-Q200
Type :
Molded
Package / Case :
2312 (6032 Metric)
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Number of Terminations :
2
Series :
TANTAMOUNT®, TH3
Leakage Current :
0.0011mA
Height :
2.5mm
Polarity :
POLARIZED
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Mounting Type :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±10%
Ripple Current :
250mA
Size / Dimension :
0.236Lx0.126W 6.00mmx3.20mm
Radiation Hardening :
No
JESD-609 Code :
e3
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.7Ohm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
16V
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
14 Weeks
Feature :
Automotive
Depth :
3.2mm
Published :
HTS Code :
Height Seated (Max) :
0.110 2.80mm
Tan Delta :
0.06
Manufacturer Size Code :
C
Capacitance :
6.8μF
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Length :
6mm
Mount :
Surface Mount
Voltage - Rated :
16V