TH3C475K050C1500
Mfr.Part #
TH3C475K050C1500
Description
CAP TANT 4.7UF 10% 50V 2312
Tolerance :
±10%
Manufacturer Size Code :
C
Tan Delta :
0.06
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.236Lx0.126W 6.00mmx3.20mm
Mounting Type :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Feature :
Automotive
HTS Code :
2312 (6032 Metric)
Height :
2.5mm
Capacitance :
4.7μF
Ripple Current :
270mA
Terminal Shape :
J BEND
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.5Ohm
Height Seated (Max) :
0.110 2.80mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Depth :
3.2mm
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Factory Lead Time :
14 Weeks
Leakage Current :
0.0024mA
Radiation Hardening :
No
Length :
6mm
Voltage - Rated :
50V
Series :
TANTAMOUNT®, TH3
Polarity :
Polar
Ratings :
AEC-Q200
Dissipation Factor :
6 %
Number of Terminations :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V