TH3C475K025C1600
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TH3C475K025C1600
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
2312 (6032 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 4.7UF 10% 25V 2312
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Tantalum Capacitors
JESD-609 Code :
e3
Factory Lead Time :
14 Weeks
Series :
TANTAMOUNT®, TH3
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Manufacturer Size Code :
C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Surface Mount
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.6Ohm
Capacitance :
4.7μF
Size / Dimension :
0.236Lx0.126W 6.00mmx3.20mm
Mounting Type :
Surface Mount
Ripple Current :
260mA
Type :
Molded
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Package / Case :
2312 (6032 Metric)
Tan Delta :
0.06
Feature :
Automotive
Height Seated (Max) :
0.110 2.80mm
Voltage - Rated :
25V
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
HTS Code :
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Length :
6mm
Pbfree Code :
yes
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±10%
Ratings :
AEC-Q200
Depth :
3.2mm
ECCN Code :
EAR99
Leakage Current :
0.0012mA
Height :
2.5mm
Terminal Shape :
J BEND
Number of Terminations :
2
Rated (DC) Voltage (URdc) :
25V