TH3C336K016C0900
Mfr.Part #
TH3C336K016C0900
Description
CAP TANT 33UF 10% 16V 2312
Tantalum Capacitors
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Capacitance :
33μF
Depth :
3.2mm
14 Weeks
HTS Code :
Series :
TANTAMOUNT®, TH3
Rated (DC) Voltage (URdc) :
16V
JESD-609 Code :
e3
Polarity :
Polar
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
ESR (Equivalent Series Resistance) :
900mOhm
Height Seated (Max) :
0.110 2.80mm
Ripple Current :
350mA
Leakage Current :
0.0053mA
Type :
Molded
Terminal Shape :
J BEND
Length :
6mm
Dissipation Factor :
6 %
Tan Delta :
0.06
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±10%
Ratings :
AEC-Q200
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated :
16V
Size / Dimension :
0.236Lx0.126W 6.00mmx3.20mm