TH3C156K020C1000
Mfr.Part #
TH3C156K020C1000
Description
CAP TANT 15UF 10% 20V 2312
Tantalum Capacitors
HTS Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Polarity :
POLARIZED
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Width :
3.2mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Surface Mount
Leakage Current :
0.003mA
Capacitance :
15μF
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height Seated (Max) :
0.110 2.80mm
Size / Dimension :
0.236Lx0.126W 6.00mmx3.20mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1Ohm
Length :
6mm
Tan Delta :
0.06
Rated (DC) Voltage (URdc) :
20V
Pbfree Code :
yes
Series :
TANTAMOUNT®, TH3
Package / Case :
2312 (6032 Metric)
Terminal Shape :
J BEND
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage - Rated :
20V
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Ripple Current :
330mA
AEC-Q200
Number of Terminations :
2
Type :
Molded
Tolerance :
±10%