TCME108M002R0010
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TCME108M002R0010
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT POLY 1000UF 2.5V 2917
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Tantalum - Polymer Capacitors
Published :
Manufacturer Size Code :
E
Number of Terminations :
2
Ripple Current :
2900mA
Series :
TCM
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Pbfree Code :
yes
Height Seated (Max) :
0.169 4.30mm
Factory Lead Time :
25 Weeks
Surface Mount :
yes
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Feature :
GENERAL PURPOSE
ESR (Equivalent Series Resistance) :
10mOhm @ 100kHz
Tan Delta :
0.10
HTS Code :
Type :
Molded
Packing Method :
TR, 7 INCH
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Capacitance :
1000µF
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage - Rated :
2.5V
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Leakage Current :
0.25mA
Rated (DC) Voltage (URdc) :
2.5V