TCJC225M063S0200
Mfr.Part #
TCJC225M063S0200
Description
CAP TANT POLYMER
Tantalum - Polymer Capacitors
ECCN Code :
EAR99
Case Code (Metric) :
Terminal Shape :
J BEND
Packing Method :
TR, 13 INCH
ESR (Equivalent Series Resistance) :
200mOhm
Min Operating Temperature :
-55°C
HTS Code :
Number of Terminations :
2
Dissipation Factor :
6 %
Surface Mount :
yes
Case Code (Imperial) :
Ripple Current :
667mA
Polarity :
POLARIZED
Capacitance :
2.2μF
Tolerance :
20%
Length :
6mm
Height :
2.8mm
Leakage Current :
13.9μA
Tan Delta :
0.06
Dielectric Material :
TANTALUM (SOLID POLYMER)
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated :
63V
Voltage - Rated DC :
63V
Width :
3.2mm
Termination :
SMD/SMT
Factory Lead Time :
13 Weeks
Mounting Feature :
Surface Mount
Capacitor Type :
TANTALUM CAPACITOR
Max Operating Temperature :
125°C