TCJB106M035R0200
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TCJB106M035R0200
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1411 (3528 Metric), 1210
Datasheet
Download
Description
CAP TANT POLY 10UF 35V 1411
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Tantalum - Polymer Capacitors
HTS Code :
Case Code (Imperial) :
Depth :
2.8mm
Factory Lead Time :
13 Weeks
Manufacturer Size Code :
B
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Life (Hours) :
2000 hours
REACH SVHC :
No SVHC
Termination :
SMD/SMT
Published :
Capacitance :
10μF
Leakage Current :
35μA
Dielectric Material :
TANTALUM (SOLID POLYMER)
Packing Method :
TR, 7 INCH
Package / Case :
1411 (3528 Metric), 1210
Tan Delta :
0.06
Tolerance :
±20%
Radiation Hardening :
No
Length :
3.5mm
JESD-609 Code :
e3
Type :
Molded
ESR (Equivalent Series Resistance) :
200mOhm @ 100kHz
Lead Free :
Lead Free
Dissipation Factor :
6 %
Polarity :
Polar
Ripple Current :
587mA
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Height Seated (Max) :
0.083 2.10mm
Feature :
GENERAL PURPOSE
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Surface Mount
Series :
TCJ
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height :
2.1mm
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated DC :
35V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm