TCBB476M006CRSZ0724
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TCBB476M006CRSZ0724
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1411 (3528 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT POLY 47UF 6.3V 1411
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Tantalum - Polymer Capacitors
Mounting Type :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.083 2.10mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±20%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Feature :
GENERAL PURPOSE
Manufacturer Size Code :
B
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated :
6.3V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
47μF
Package / Case :
1411 (3528 Metric)
Ratings :
COTS
Type :
Molded
Size / Dimension :
0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 125°C
Series :
TCB
ESR (Equivalent Series Resistance) :
70mOhm @ 100kHz